Temmuz 13, 2024

Kıbrıs Ev Kiraları – Kıbrıs’ta Kiralık Ev Fiyatları

İçerikler

Sizlerden gelen sorular doğrultusunda bilgi makalelerimizi sizlere ulaştırmaya devam ediyoruz. Gece hayatı konusunda her geçen gün elimizden geldiğince faydalı başlıklar oluşturmayı hedefliyoruz ancak bir yandanda Kıbrıs’ta yaşam adı altında sizleri bilgilendirmeye yönelik makalelerimizi de eksik etmiyoruz.
Bizlere mail ile ulaşan siz değerli kullanıcılarımızın merak ettiği konulardan bir diğeri ise Kıbrıs Ev Kiraları, bu noktada sizleri doğru bir şekilde yönlendirebileceğimiz bir başlık oluşturmaya karar verdik.

Kıbrıs’ta Ev Kiraları ( Güncel )

2019 yılına hızlı bir giriş yaptığımız şu günlerde bildiğiniz üzere Türkiye ve Kıbrıs ekonomisi geçmiş yıllara göre oldukça farklılaşmış durumda dolayısıyla ev kirası fiyatlarıda bu noktada değişkenliğe uğramıştır. Kıbrıs’ta yaşama kararını genelde orada yer alana üniversitede okuyan öğrenciler ve sessiz sakin bir hayat isteyen kişiler tercih etmektedir. Haliyle adı üstünde yavru vatan çok büyük bir nüfusa sahip değildir.
Kıbrısın tarihine baktığımızda iki farklı bölgeye ayrılmış durumdadır. Cyprus yani rum tarafı olarak adlandırılan bölge ve KKTC yani türk ağırlıklı bölge olarak ikiye ayrılmaktadır. Hala türk tarafında yaşayan ve türk tarafında konut yatırımları olan ingilizler yer almaktadır. Dolayısıyla bu konut sahipleri de kira fiyatlarını Sterlin cinsinden belirlemiştir. Türk lirasının sterlin karşısında malesef değeri bayağı düşüktür.
Fiyatlandırmaya gelecek olursak bölgesel anlamda değişkenlikler olmaktadır. Biz yinede size ortalama fiyatları vereceğiz. Kıbrıs’a üniversite amaçlı gelmiş bir kişinin 1+0 yaşayabileceği bir stüdyo dairenin aylık kirası 200 £ taban fiyatı ile belirlenmiştir. 200 £ ise 1.358,10 TL tekabul etmektedir. Haliyle türk parası cinsinden bakıldığında pahalı olduğunu anlayabiliyoruz.
Fiyatlandırma konusunda size basit bir tablo hazırladık. Aşağıdan inceleyebilirsiniz.
Kıbrıs Ev Kiraları Şehir Merkezinde Şehir Merkezi Dışında
En Yüksek (1 Oda) 1600 € 700 €
En Yüksek (3 Oda) 1.800 € 1.400 €
En Düşük (1 Oda) 500 € 350 €
En Düşük (3 Oda) 1200 € 800 €

Kıbrıs Ev Nasıl Kiralanır?

Sevgili gece hayatı misafirleri bu konuda oldukça sizi araştırma içine sokacak bir durum. Kıbrısta nasıl ev kiralayabilirim diye düşünüyorsanız ; Türkiye’nin en popüler emlak sitelerinden birisi olan Sahibinden.com bu konuda beklentilerinizi karşılayabilir ama genelde Kıbrıs’ta hizmet veren emlakçılar sahibinden yerine Kıbrısın yerli emlak sitelerinide kullanmaktadırlar. Bu siteleri de sizler için paylaşalım ;

Kıbrısta Ev Kiralama Siteleri

  1. Sahibinden
  2. Hürriyet Emlak
  3. 101 Evler
  4. Emlakjet
Bu siteler aracılığı ile direk sahibinden kiralık olarak verilen daireleri filtreleyip herhangi bir komisyon bedeli ödemekten kurtulabilirsiniz.

Kıbrıs Ev Kiralarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Mutlaka sahibinden bir şekilde kiralama hizmetlerine göz atmanızı tavsiye ediyoruz.
  • Emlakçılar genelde yüksekten atıp tutmayı severler bu sebepten dolayı daireyi görmeden hiç bir şekilde komisyon yada kira bedeli ödemeyiniz. Mutlaka daireleri ziyaret edip genel bir durumuna bakmanızda fayda var.
  • Üst başlıkta verdiğimiz siteler üzerinde ev lokasyonları çoğu zaman random yani rastgele seçilmektedir. Bu yüzden ilanlarda gördüğünüz konumları doğrulamak adına daireleri ziyaret edin.
  • Eğer uzun süreli bir şekilde yaşamayı planlıyorsanız sözleşmelerinizi en az 1 yıllık yapın. Çünkü ev sahipleri 6 aylık sözleşmelerin sonunda yaz aylarında daireleri bölgeye gelen turistlere 2 katı fiyatlara kiralayabilirler.
Bugün sizlere kısacası kıbrısta konut kiralama noktasında bilgiler vermeye çalıştık. Makalemizi faydalı bulduysanız eğer sosyal medya hesaplarınızdan paylaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir